Kontakt

Aby stawić czoła wyzwaniom dzisiejszego świata, branża TSL musi podążać z duchem zachodzących w nim zmian. Naszym obowiązkiem jest wychodzenie naprzeciw potrzebom społeczeństwa i wprowadzanie w życie idei ekologistyki oraz zrównoważonego rozwoju transportu. 

Ekologia transportu to temat znany naszej branży od lat. Liczba praktycznych zastosowań zrównoważonych rozwiązań w logistyce rośnie z roku na rok, dając nowe możliwości przewoźnikom. Technologie, które kiedyś kojarzyły się jedynie z idealnymi wizjami przyszłości powoli zaczynają być dostępne na wyciągnięcie ręki. 

Alternatywne napędy – ekologia transportu w praktyce 

Dziś temat ekologii w transporcie kojarzy się powszechnie przede wszystkim z zastosowaniem alternatywnych napędów. Zanim nowe i innowacyjne silniki znalazły swoje komercyjne zastosowanie w ciężarówkach, szlak ten przetarły samochody osobowe. Będące niegdyś ciekawostką hybrydy i elektryki stają się obecnie coraz częściej spotykanym widokiem na naszych drogach. A jak sytuacja ma się w kwestii ich cięższych odpowiedników? 

Wśród nowoczesnych napędów ciężarowych prym wiodą alternatywne paliwa. Według danych ACEA ich udział wśród nowych samochodów ciężarowych wzrósł z 1,2% w 2018 roku do aż 3,6% w roku 2021. Najważniejszym z nich jest gaz ziemny, wykorzystywany w formie skroplonej (LNG) lub sprężonej (CNG). Paliwo to stanowi rozwiązanie przyjaźniejsze dla środowiska niż ropa naftowa ze względu na mniejszą ilość zanieczyszczeń generowanych przy jego spalaniu.  

Ciężarowe samochody elektryczne z kolei królują w transporcie miejskim oraz sektorze tzw. ostatniej mili – czyli finalnym etapie dostawy przesyłek przez firmy kurierskie. Na polskich drogach pierwszym takim pojazdem był 3-osiowy model Volvo FE Electric, dla którego mieliśmy przyjemność wykonać specjalistyczną zabudowę.  

Zestawy aluminiowe – szczytowe osiągnięcie w ekologistyce 

Wykorzystanie alternatywnych napędów w ciężkich pojazdach to nie jedyna metoda realizacji założeń zrównoważonego rozwoju transportu w zakresie stosowanych technologii. Równie kluczowy jest dobór materiałów, z których konstruuje się przyczepy, naczepy oraz zabudowy samochodowe. Powszechnie stosowana na rynku stal – choć spełnia zamierzone funkcje – może zostać z powodzeniem zastąpiona alternatywami.  

W GT Trailers potencjał na wykorzystanie aluminium w transporcie ciężkim dostrzegliśmy już wiele lat temu. Właśnie wtedy założyciel firmy, Pan Kazimierz Gniot, podjął się wyzwania stworzenia funkcjonalnych rozwiązań opierających się na tym metalu. Dzięki jego wizjonerskiemu podejściu opracowaliśmy przyczepy i zestawy przestrzenne wykorzystujące aluminium w ramach i podłogach pojazdu. Dzięki unikatowej technice produkcji i spawano-skręcanej konstrukcji zaprojektowane w ten sposób zestawy GTV Prestige cechuje niezawodność przewyższająca standardowe, stalowe rozwiązania. 

Infografika na temat GTV Prestige

W jaki sposób jednak aluminiowe zestawy GT Trailers przyczyniają się do budowania ekologistyki? Po pierwsze, są one znacznie lżejsze od konkurencyjnych pojazdów (oszczędności wagowe dochodzą nawet do 1 tony!). Przekłada się to na zmniejszone zużycie paliwa lub możliwość zabrania dodatkowego ładunku. Nie bez znaczenia pozostaje również żywotność takiego zestawu. Aluminium stanowi materiał znacznie trwalszy i odporny na upływ czasu, co znacznie wydłuża możliwą eksploatację pojazdu. 

Transport intermodalny – zielony łańcuch dostaw bez zbędnych ogniw 

Osobnym obszarem realizacji idei ekologistyki jest systemowe rozwiązanie jakie stanowi transport intermodalny. Zakłada ono równorzędne zastosowanie różnych form przewozu towarów w jednym łańcuchu dostaw, z wykorzystaniem wspólnej jednostki ładunkowej. Eliminuje to z całego procesu konieczność przeładunku pojazdów – przekazywany jest jedynie wspólny kontener, w którym przewożone są towary. 

Zalety intermodalności jako ekologicznego rozwiązania w transporcie wiążą się przede wszystkim z optymalizacją łańcucha dostaw. Przemyślane i zaplanowane wykorzystanie pojazdów dostosowanych do tego rodzaju transportu pozwala ograniczyć zużycie paliwa w całym procesie oraz oszczędzić cenny czas. 

Kontenry BDF

GT Trailers od wielu lat aktywnie wspiera rozwój transportu intermodalnego. Jako firma specjalizująca się w produkcji rozwiązań transportowych dla samochodów ciężarowych, nasza uwaga skupiona jest na produkcji zestawów BDF. Są to specjalne uzbrojenia umożliwiające transport wspólnej jednostki ładunkowej – nadwozia wymiennego. Jesteśmy również inicjatorem oraz organizatorem IMS Intermodal Show, czyli wydarzenia dedykowanego popularyzacji transportu intermodalnego w Polsce 

Ekologia transportu a ekonomia, czyli prosta droga do oszczędzania 

Przy wprowadzaniu idei ekologistyki w przedsiębiorstwie warto pamiętać, że wartości społeczne idą w niej w parze z wartościami ekonomicznymi. Zrównoważony rozwój transportu zakłada wykorzystanie dostępnych środków w jak najbardziej optymalny sposób, maksymalizując efektywność działań logistycznych.  

Rośliny na tle samochodów GT Trailer

Dla społeczeństwa i środowiska oznacza to zmniejszenie generowanych zanieczyszczeń. Dla przedsiębiorstwa – zwiększenie generowanych przychodów. W ten sposób opierając transport na produktach wspierających ideę zrównoważonego rozwoju – takich jak pojazdy GT Trailers – łatwo jest połączyć ekologię z ekonomią. 

Popularne teraz
Zobacz podobne wpisy
  • CSR
Ekologistyka i zrównoważony rozwój transportu, czyli ekologiczne rozwiązania w logistyce

Autor: Anna

Aby stawić czoła wyzwaniom dzisiejszego świata, branża TSL musi podążać z duchem zachodzących w nim zmian. Naszym obowiązkiem jest wychodzenie naprzeciw potrzebom społeczeństwa i wprowadzanie w życie idei ekologistyki oraz zrównoważonego rozwoju transportu.  Ekologia transportu to temat znany naszej branży od lat. Liczba praktycznych zastosowań zrównoważonych rozwiązań w logistyce rośnie z roku na rok, dając […]

Zobacz więcej
  • CSR
Zalety paliwa LNG w transporcie ciężarowym

Autor: Agata

Zapotrzebowanie na alternatywne, bardziej ekologiczne rozwiązania w transporcie ciężarowym stale rośnie. Jednym z najpopularniejszych są silniki wykorzystujące paliwo LNG. Aby prawidłowo spełniać swoją rolę w nowoczesnym społeczeństwie, branża transportowa musi stale się rozwijać, opracowując i wprowadzając w życie nowe rozwiązania – jednym z nich są paliwa alternatywne. W Gniotpol Trailers nieustannie dążymy do implementacji innowacyjnych […]

Zobacz więcej
  • CSR
Intermodalna Cicha Rewolucja – pierwszy elektryczny samochód ciężarowy w Polsce

Autor: Agata

Od kilku lat samochody z napędem elektrycznym zdobywają zaufanie kierowców na polskich drogach. Współpraca Volvo Trucks i Gniotpol Trailers pokazuje, że ta rewolucja już wkrótce dotknie także samochody ciężarowe. Jako pionier w branży transportowej, Gniotpol Trailers z zaangażowaniem dąży do usprawnienia jej działania poprzez wykorzystanie najnowszych technologii. W poprzednich artykułach opowiadaliśmy o tym, jak w […]

Zobacz więcej