Kontakt

Optymalizacja procesu transportu możliwa dzięki zabudowom BDF przynosi szereg korzyści na wielu płaszczyznach: od oszczędności czasu i zasobów po uczynienie transportu bardziej przyjaznym środowisku.

W poprzednim artykule na temat transportu intermodalnego przybliżyliśmy jego znaczenie w rozwoju współczesnej logistyki oraz wskazaliśmy jakie miejsce pełni w nim transport ciężarowy, realizowany dzięki wszechstronnym zabudowom BDF. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej możliwościom oferowanym przez wymienne nadwozia.

Powszechnym trendem we współczesnej ekonomii jest optymalizacja. Na każdym kroku dąży się do uproszczenia skomplikowanych procesów poprzez wprowadzanie prostych, lecz efektywnych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku branży TSL, gdzie zapotrzebowanie na lekkie i wszechstronne pojazdy stanowi klucz do sukcesu. Z pomocą przychodzą systemy BDF, których uniwersalny charakter zdążył już znaleźć na świecie wielu entuzjastów – i to nie tylko w branży transportowej.

Elastyczne i ekologiczne nadwozia BDF

Kluczowym atutem rozwiązań transportu intermodalnego jest związana z nimi optymalizacja procesów – dzięki ich stosowaniu oszczędzamy czas oraz zasoby, co przekłada się na większą elastyczność w prowadzeniu działań. Systemy BDF pozwalają na szybką wymianę nadwozia i praktycznie natychmiastowe podjęcie kolejnego ładunku, co nie tylko przyspiesza cały proces transportu, ale również pozwala na znaczną redukcję emisji spalin. Właśnie z tego powodu transport intermodalny cieszy się dużą popularnością w Unii Europejskiej, która za priorytet swoich działań związanych z branżą TSL obrała uczynienie ich bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Z tego też powodu nadwozia wymienne, oprócz aktywnego użycia w transporcie intermodalnym, popularne są również w europejskich miastach. Przykład ciekawego i kreatywnego wykorzystania możliwości systemów wymiennych znajdziemy na drogach Holandii. To tam spotkać można elektryczne ciężarówki MAN eTGM wyposażone w nadwozia wymienne. Domyślnie pojazd ten ma służyć holenderskim służbom do znakowania dróg. Jednakże, gdy tegoroczna zima okazała się być zaskakująco surowa, ciężarówki MAN zostały szybko dostosowane do panujących warunków poprzez zamontowanie na wymiennym nadwoziu solarki.

Transport intermodalny w służbie e-commerce

Wracając jednak do tematu transportu intermodalnego, zabudowy BDF z powodzeniem wykorzystywane są w ramach działań e-commerce, czyli handlu elektronicznego prowadzonego w Internecie. Prężny rozwój w tej dziedzinie stworzył zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania transportowe, w których kluczowym czynnikiem jest czas. W sytuacji, gdy sklepy internetowe gwarantują wysyłkę produktu do klienta w przeciągu nawet 24 godzin, absolutnym priorytetem jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw.

Naczepa z systemem BDF

W tym miejscu do działania wkraczają właśnie nadwozia wymienne i transport intermodalny, pozwalające przekazywać ładunek pomiędzy pojazdami bez konieczności rozładunku. Gdy kontener z towarem zostanie przekazany, dostarczający go kierowca może od razu ruszyć w dalszą drogę, zapewniając stabilność dostaw w obrębie przedsiębiorstwa.

Nadwozia wymienne w autonomicznych magazynach

Udoskonalanie łańcuchów dostaw przy pomocy nadwozi wymiennych nie ogranicza się jednak tylko do sektora e-commerce. Praktycznie każde duże przedsiębiorstwo może wykorzystać systemy BDF do usprawnienia swoich procesów logistycznych, stosując je na przykład przy wdrażaniu koncepcji autonomicznych magazynów. W tej sytuacji transport intermodalny służy przede wszystkim optymalizacji transferu towarów w obrębie jednostek magazynowych firmy, co znacząco wpływa na jej możliwości operacyjne.

Naczepa z systemem BDF

Dzięki zastosowaniu takiej funkcjonalności w znacznym stopniu uprościć można cały proces logistyczny odbywający się w ramach łańcucha dostaw danego przedsiębiorstwa. Zabudowy BDF pozwalają usprawnić w ten sposób transport wewnątrz ekosystemu danej firmy, a ich elastyczność umożliwia bezproblemowe dostosowanie ich do nawet najbardziej specjalistycznych branż.

Sprawdzone rozwiązania BDF od SDG

Jak widać, zestawy BDF i transport intermodalny mają obecnie na rynku wiele zastosowań – i wszystko wskazuje na to, że popyt na nie będzie w najbliższym czasie stale wzrastał. W związku z tym warto rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania i wykorzystać korzyści płynące z samego transportu intermodalnego.

Producentem godnym polecenia w kwestii systemów BDF jest nasz zaufany partner, niemiecka firma SDG Modultechnik. Podobnie jak Gniotpol Trailers, jest to rodzinne przedsiębiorstwo dobrze rozumiejące potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku transportu intermodalnego – rozwiązania dedykowane do obsługi nadwozi BDF stanowią w końcu główny zakres ich blisko 60-letniej działalności. Od trzech pokoleń SDG dostarcza klientom w Europie niezawodne systemy BDF.

BDF Gniotpol Trailers

Niezaprzeczalną zaletą systemów oferowanych przez SDG jest możliwość dostosowania nabywanego produktu do indywidualnych potrzeb. Czyni to z nadwozi SDG rozwiązania szyte na miarę – czyli dokładnie takie, jakie w Gniotpol Trailers lubimy najbardziej. Co więcej, rozwiązania oferowane przez SDG gwarantują zachowanie dalece idącej uniwersalności zabudowanego pojazdu. Maleje ryzyko zakupu wąsko wyspecjalizowanego sprzętu, co ma znaczenie zarówno na etapie eksploatacji, jak i w późniejszej odsprzedaży takich pojazdów.

Rodzinne firmy w transporcie intermodalnym

Możliwość personalizacji oferowanych produktów to oczywiście niejedyny wspólny punkt, jaki GT oraz SDG ze sobą dzielą. Jako firmy rodzinne rozumiemy, jak ważne w relacjach biznesowych są partnerstwo oraz nawiązywane relacje – zarówno z klientami, jak i pracownikami. Filozofia oraz wizja świata, którą dzielimy wraz z SDG, pozwala nam wspólnie wyznaczać szlak na rynku transportu intermodalnego, w myśl przyświecającej Gniotpol Trailers dywizy: „We know the Trail”.

Popularne teraz
Zobacz podobne wpisy
  • TSL
Kluczowa rola polskiego transportu w Europie

Autor: Agata

Polska od lat zajmuje pozycję wiodącego lidera w europejskim branży transportowej. Jesteśmy znani zarówno z naszych produktów, stanowiących wyznacznik jakości w zarówno branży, jak i kierowców, którzy niestrudzenie wypełniają swoje obowiązki. Na łamach naszego bloga wielokrotnie opowiadaliśmy o innowacjach zmieniających oblicze polskiego transportu i jego rolę w świecie. Od pierwszej w naszym kraju ciężarówki elektrycznej, […]

Zobacz więcej
  • Mercedes-Benz
Zmiany rozstawu osi – nowe możliwości zastosowania podwozi.

Autor: Andrzej

Firma GNIOTPOL posiada wszelkie kompetencje, uprawnienia i autoryzacje, pozwalające na oferowanie i wykonywanie zmiany rozstawu osi w samochodach ciężarowych. Tym samym poszerza wachlarz produkowanych fabrycznie pojazdów (różnych marek) i zwiększa możliwość wykorzystywania podwozi samochodów ciężarowych, dostosowując ich parametry do indywidualnych potrzeb swoich Klientów. Wszystkie operacje opierają się na procedurach i wytycznych producentów, a na modyfikowane […]

Zobacz więcej
  • Produkty
Naczepa, zestaw przestrzenny czy BDF? Poradnik na rok 2022

Autor: Andrzej

Jeśli zastanawiasz się nad nowym zestawem kubaturowym lub masz wątpliwości jaką naczepę kupić, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci odnaleźć właściwą drogę. Dobór odpowiedniego pojazdu do specyfiki firmy nie jest łatwym zadaniem. Do wzięcia pod uwagę jest wiele czynników składających się na potrzeby danego przedsiębiorstwa. W podjęciu tej ważnej decyzji może pomóc świadomość […]

Zobacz więcej