Kontakt

Popularność przewozów intermodalnych na europejskich drogach stale wzrasta. Na łamach naszego bloga wielokrotnie wspominaliśmy o zaletach transportu intermodalnego, które stoją za jego rosnącą popularnością. Dziś jednak skupimy się na samych nadwoziach wymiennych, bez których intermodalna rewolucja nie byłaby możliwa. Przedstawimy w jaki sposób są one zbudowane oraz jakie zalety przynoszą poszczególne elementy ich konstrukcji.

BDF – system, który optymalizuje transport

W Polsce powszechnie stosuje się nazwę BDF, odnoszącą się do starego niemieckiego słowa  „Bundesverband des Deutschen Güterfernverkehrs”, co w wolnym tłumaczeniu można przełożyć na: Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Transportu Drogowego Towarowego. Chociaż nazwa ta przyjęła się w Polsce, to w innych państwach przyjęło się określać BDF-y np. klasycznym określeniem „swap body”.

Budowa pełnego zestawu BDF je prosta: składa się on z dwóch zintegrowanych ze sobą części:

  • nadwozia wymiennego, czyli „ruchomej” części zestawu
  • dostosowanego do jego transportu podwozia BDF, na który składają się zarówno samo nadwozie wymienne, jak i towarzysząca mu przyczepa BDF.
Zestaw wymienny w barwach firmy SELT

Czym są nadwozia wymienne BDF?

Bez wątpienia najbardziej rzucającą się w oczy częścią zestawu BDF jest samo nadwozie wymienne. Kontener BDF odróżnia się od klasycznych zestawów przestrzennych swoją nietypową konstrukcją i możliwością łatwego demontażu z dostosowanego do jego przewozu podwozia. Kontenerowe nadwozia to oczywiście nie jedyna tego typu konstrukcja, którą możemy spotkać na naszych drogach – znane są także chociażby wymienne nadwozia kurtynowe.

Kontenery BDF w barwach Gniotpol Trailers

Najważniejszą zaletą nadwozia wymiennego BDF jest oczywiście możliwość jego dowolnej wymiany między środkami transportu przystosowanymi do przyjmowania tego typu konstrukcji. W nowoczesnych łańcuchach dostaw pozwala to na zaoszczędzenie znaczącej ilości czasu, która w innym wypadku byłaby przeznaczona na żmudny proces przeładunku. Tego typu nadwozie może być nie tylko natychmiastowo przekazane na inny pojazd, lecz także służyć jako magazyn dla transportowanego towaru.

Sama procedura obsługi nadwozia wymiennego jest bardzo prosta i może zostać przeprowadzona przez odpowiednio przeszkolonego w tej kwestii kierowcę. Jej dokładny przebieg przedstawiliśmy na jednym z naszych filmów przygotowanych z okazji zeszłorocznego wydarzenia IMS Intermodal Show. Można na nim zobaczyć niezawodne kontenery BDF stworzone przez naszych partnerów z firmy XBond.

Podwozie kontenerowe

Oczywiście nadwozie wymienne potrzebuje do działania odpowiedniej podstawy dostosowanej do jego transportu. Służą temu zarówno specjalne zabudowy BDF skonstruowane na tradycyjnych pojazdach, jak i przyczepy BDF. W obu przypadkach mówimy tu o pojazdach intuicyjnych w obsłudze, stworzonych z myślą o zapewnieniu najwyższego poziomu wygody dla użytkownika. Wymiana nadwozia – w przeciwieństwie do czasochłonnego procesu przeładunku w standardowych zestawach przestrzennych – jest prosta i szybka.

Kierowca prowadzący zestaw BDF może samodzielnie zdać załadowane nadwozie wymienne dzięki prostej konstrukcji podwozia kontenerowego, wykorzystującej punkty podparcia (pełniące jednocześnie funkcję rolek naprowadzających). Sam proces odstawienia nadwozia może dzięki temu zająć niewiele ponad minutę.

Za skuteczność podwozia kontenerowego odpowiada szereg zastosowanych technologii, gwarantujących sprawne i bezpieczne użytkowanie pojazdu – przedstawiamy je w poniższej galerii:

Rozwiązania HVC firmy SDG

W przypadku zestawów BDF firmy Gniotpol Trailers na osobną wzmiankę zasługują technologie HVC. Rozwiązania te zostały opracowane przez naszych partnerów z niemieckiej firmy SDG. Pierwszą z nich są specjalne głowice z podwójnym ryglowaniem, pozwalające regulować zakres wysokości rozstawienia przy wspomaganiu sprężyną gazową.

Element zestawu BDF: głowice HVC

Drugim rozwiązaniem jest opatentowana przez SDG rama KHV, która znacznie zwiększa możliwości personalizacji zestawu. Pozwala ono nie tylko przygotować zabudowę BDF na podwoziu dowolnej marki. Umożliwia także skonstruowanie jej w pojazdach napędzanych paliwami alternatywnymi lub napędami elektrycznymi.

Element zestawu BDF: Rama KHV

System BDF na drogach – wydanie dla firmy SELT

Przykładem zastosowania zestawów BDF w praktyce jest najnowsze wydanie przygotowane dla jednego z naszych zaufanych Partnerów: firmy SELT, producenta systemów przeciwsłonecznych. Zróżnicowane konstrukcje opracowywane i wykonywane przez naszego Klienta wymagają szczególnej uwagi w trakcie transportu, którą zapewniają znajdujące się w ofercie Gniotpol Trailers nadwozia wymienne.

Przyczepa BDF SELT

Praktyczne korzyści zestawów BDF

Jako firma specjalizująca się w opracowywaniu i wprowadzaniu w życie technologii transportowych, w Gniotpol Trailers podjęliśmy się znalezienia odpowiedzi na rosnące potrzeby branży TSL na świecie. Nie tylko dostrzegamy potencjał transportu intermodalnego w gospodarce przyszłości, lecz także znajdujemy realne zastosowania zestawów wymiennych współcześnie.

Na drodze do intermodalnej rewolucji nasz zespół przygotował dokument White Paper. W obszerny sposób wyjaśnia on możliwości, jakie dają światu zestawy BDF. Przedstawiamy w nim zarówno gospodarczy i społeczny kontekst transportu intermodalnego, jak i praktyczne korzyści płynące z użytkowania nadwozi wymiennych.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi po więcej szczegółów!

Popularne teraz
Zobacz podobne wpisy
  • Produkty
Nowy „transformers” w naszej ofercie !

Autor: Andrzej

Tym razem prezentujemy specjalistyczną zabudowę – mobilne centrum szkoleniowe. 18 siłowników  Rozdzielacz 10  podwójnych sekcji z ograniczeniem przepływu  sterowanie manualne i elektryczne Sterowanie radiowe  niezależne Układ zasilania hydraulicznego  stopniowany – dwie pompy hydrauliczne 4 i 14 litrów  zasilanie elektryczne 400v   układ sterowania bezpieczny 24v Agregat hydrauliczny z zabezpieczeniem oraz z układem podgrzewania oleju dedykowany na […]

Zobacz więcej
  • Produkty
Sposoby rozmieszczenia i zabezpieczenia ładunku w transporcie

Autor: Agata

Każdy specjalista branży transportowej wie, że na bezpieczną drogę ładunków składają się zarówno elementy konstrukcyjne samochodów i przyczep, jak i wiedza oraz odpowiedzialność pracowników. Odpowiednie rozplanowanie i zabezpieczenie ładunku jest niezwykle istotnym etapem łańcucha dostaw. Pozwala dostarczyć towary w nienaruszonym stanie, a także usprawnia i w konsekwencji przyspiesza dalszą pracę. Poniżej zebraliśmy w krótki poradnik […]

Zobacz więcej
  • Produkty
Rejestracja przyczep centralnoosiowych na jednej osi o DMC 11000 kg.

Autor: Andrzej

Szanowni Klienci Gniotpol Trailers! Jest nam niezmiernie miło móc poinformować Państwa, iż zgodnie z D.U. z dn. 31 grudnia 2019 r. Poz. 2560, Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 grudnia 2019 r., od dnia 1 stycznia 2020 roku istnieje możliwość rejestracji przyczep centralnoosiowych na jednej osi, o dopuszczalnej masie całkowitej 11000 kg. W tym miejscu […]

Zobacz więcej