Kontakt

Rola transportu intermodalnego rośnie z roku na rok. W jaki sposób transport samochodowy i naczepy BDF przyczyniają się do jego rozwoju?

Branża TSL w coraz większym stopniu skłania się ku korzyściom, jakie przynosi transport intermodalny. To wszechstronne rozwiązanie pozwala na znaczne usprawnienie całego procesu przewozu towarów. Za efektywnością transportu intermodalnego stoi jego wszechstronność, wynikająca z równoczesnego stosowania różnych rodzajów transportu w ramach jednego łańcucha dostaw.

Wśród nich ważne miejsce zajmuje transport samochodowy. Jednakże, intermodalny transport towarów na drogach nie byłby możliwy bez użycia zestawów BDF. Jest to elastyczne i wygodne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić czas oraz zoptymalizować cały łańcuch dostaw.

Dlaczego transport intermodalny to ważny kierunek w logistyce?

Kluczowym elementem przekładającym się na skuteczność tego procesu jest wykorzystanie wspólnej jednostki ładunkowej, kompatybilnej z każdym wykorzystywanym rodzajem transportu. Pozwala to na uniknięcie konieczności przeładunku przewożonych towarów. Wymienny kontener BDF można z łatwością przenosić pomiędzy poszczególnymi pojazdami w danym łańcuchu dostaw.

Uniwersalna jednostka ładunkowa pozwala w pełni wykorzystać potencjał wynikający z użycia wielu rodzajów transportu. Na przykład, dostarczane drogą morską kontenery BDF mogą zostać przetransportowane w głąb lądu linią kolejową, a następnie przejęte przez obsługiwany przez samochody ciężarowe transport drogowy. Możliwe jest również wykorzystanie specjalnie przystosowanych samolotów szerokokadłubowych, co rozszerza zakres transportu intermodalnego o drogę lotniczą.

Rodzaje transportu w transporcie intermodalnym

Wykorzystanie uspójnionej jednostki transportowej pozwala na osiągnięcie zdumiewającej efektywności w procesie przewozu towarów. Za przykład niech posłuży przejazd najcięższego w historii pociągu intermodalnego. Zorganizowany w marcu 2021 roku w ramach współpracy PKP CARGO oraz operatora logistycznego A.P. Møller – Mærsk A/S przewóz liczył sobie liczbę 90 kontenerów, które zostały przetransportowane z Euroterminalu Sławków na Śląsku do gdańskiego Portu Północnego. Rekordowa łączna masa całkowita pociągu wynosiła 3 335,73 ton. Te liczby bez wątpienia robią wrażenie – jednakże ich osiągnięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia pozostałych części transportu intermodalnego – samochodów opartych na systemach BDF.

Nadwozia wymienne – kluczowe rozwiązanie w intermodalnym transporcie drogowym

Transfer ładunku za pomocą dostosowanych do tego samochodów ciężarowych spełnia kluczową rolę w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw opartych na transporcie intermodalnym. Powodem takiego stanu rzeczy jest wysoka wszechstronność tego rozwiązania, znacznie przewyższająca pozostałe formy przewozu towarów. Korzystając z sieci dróg i autostrad, samochody ciężarowe docierają w miejsca niedostępne sieciom kolejowym czy szlakom wodnym.

Aby skutecznie wykorzystać samochody ciężarowe w ramach transportu intermodalnego, niezbędne jest zastosowanie w pojeździe specjalnie przygotowanego w tym celu systemu wymiennego. Rozwiązanie to, powszechnie zwane w Polsce systemem BDF, opiera się na wykorzystaniu nadwozia nie będącego integralną częścią przyczepy lub samochodu. Sposób działania systemów wymiennych BDF jest bardzo prosty. Wykorzystywane w nich nadwozia można z łatwością odseparować od transportującego je samochodu ciężarowego lub przyczepy.

Możliwość pozostawienia wymiennego nadwozia BDF znacznie upraszcza proces transportu. Kierowca, po dostarczeniu ładunku w wyznaczone miejsce, nie musi czekać na jego rozładowanie – po pozostawieniu towaru w miejscu docelowym może od razu ruszyć w dalszą drogę z kolejnym kontenerem. Zastosowanie systemu BDF pozwala więc na znaczne skrócenie całego procesu transferu ładunku pomiędzy realizującymi zlecenie jednostkami. W ten sposób, nadwozia wymienne przyczyniają się do optymalizacji łańcucha dostaw i oszczędności czasu – nie tylko w transporcie intermodalnym.

Nadwozia BDF od XBond

Doskonałym przykładem systemów wymiennych BDF są nadwozia produkowane przez naszego partnera – niemiecką firmę XBond. Opracowane przez nią rozwiązania przygotowane zostały z myślą o europejskich standardach transportu intermodalnego. Nadwozia BDF od XBondu charakteryzuje wysoka funkcjonalność, przekładająca się zarówno na sprawną realizację dostaw, jak i sam komfort użytkowania dla kierowcy prowadzącego pojazd.

W ofercie XBond znajdziemy dwa modele dedykowane transportowi intermodalnemu. Pierwszym z nich jest stalowe nadwozie wymienne XB1212. Ten system BDF wykorzystuje niezawodną konstrukcję jaką stanowi klasyczny, stalowy kontener. Uniwersalna budowa tego nadwozia wymiennego opracowana została z myślą o jak najlepszym zabezpieczeniu przewożonego ładunku, co zapewniają między innymi zamontowane w niej uchwyty mocujące oraz stopery do palet.

Drugą propozycją XBondu jest nadwozie wymienne XB8345. Ta lekka konstrukcja stawia na elastyczność zarówno w procesie transportu intermodalnego, jak i w trakcie samego rozładunku przewożonych towarów. Wykorzystana w tym systemie roleta zamykająca tylny portal jest zarówno wytrzymała, jak i wygodna w użyciu – zastosowany w niej mechanizm pozwala z łatwością operować nią jedną ręką.

Oba modele spełniają najwyższe europejskie standardy jakości, czego dowodem są uzyskane przez nie certyfikaty: EN 12642 Code XL, EN 12640 oraz EN 283.

GT i XBond – rodzinne firmy w transporcie intermodlanym

Współpraca Gniotpol Trailers oraz XBond

Współpraca z XBond to jeden z wielu kroków, jakie Gniotpol Trailers podejmuje w kierunku promowania oraz dalszego rozwoju transportu intermodalnego w Polsce. Produkty i rozwiązania tej firmy są niezwykle bliskie naszej filozofii. Jako branżowi specjaliści, od lat zwracamy uwagę na istotną rolę tych rozwiązań w branży TSL. Dowodem tego były zorganizowane przez nas targi IMS Intermodal Show, poświęcone właśnie systemom wymiennym BDF.

Popularne teraz
Zobacz podobne wpisy
  • DAF
GNIOTPOL NIGHT SERIES

Autor: Andrzej

Z przyjemnością oddajemy do użytku naszą nową serię filmów video 4K GNIOTPOL NIGHT SERIES ! Zapraszamy do ogladania !

Zobacz więcej
  • CSR
Serwis przyczep i naczep – klucz do odpowiedzialnego transportu

Autor: Andrzej

Utrzymanie pojazdu w dobrej kondycji technicznej należy do obowiązków każdego kierowcy – podobnie jak utrzymanie taboru w najwyższej gotowości stanowi zadanie każdego przewoźnika. Z pomocą w wypełnianiu obu tych misji przychodzi nasz serwis gwarantujący opiekę nad produktami GT Trailers użytkowanymi przez naszych Klientów.  Od specjalistycznych usług oferowanych przez nasz fabryczny warsztat, po łatwy dostęp do […]

Zobacz więcej
  • Produkty
Nowy „transformers” w naszej ofercie !

Autor: Andrzej

Tym razem prezentujemy specjalistyczną zabudowę – mobilne centrum szkoleniowe. 18 siłowników  Rozdzielacz 10  podwójnych sekcji z ograniczeniem przepływu  sterowanie manualne i elektryczne Sterowanie radiowe  niezależne Układ zasilania hydraulicznego  stopniowany – dwie pompy hydrauliczne 4 i 14 litrów  zasilanie elektryczne 400v   układ sterowania bezpieczny 24v Agregat hydrauliczny z zabezpieczeniem oraz z układem podgrzewania oleju dedykowany na […]

Zobacz więcej